19 lipca 2018

Mistrzostwa Świata Rosja 2018


Czołem! Tegoroczny mundial już za nami. Na przełomie czerwca i lipca przeżyliśmy wiele emocji, pasjonujących momentów, chwil zwątpienia, rozgoryczenia, zaskoczenia, a także przybywającej adrenaliny. Wszystko za sprawą 64 spotkań, w których udział brały reprezentacje większości kontynentów. Zapraszam Was do mojego zakątka na odtworzenie w pamięci tych wspaniałych wydarzeń!

Podróż przez fazę grupową
Rozgrywki rozpoczęły się 14 czerwca, spotkaniem Rosji z Arabią Saudyjską. Na moskiewskich Łużnikach zgromadziło się 78 tysięcy widzów. Gospodarze nie pozostawili jakichkolwiek złudzeń zwyciężając 5:0.
Już kolejnego dnia doszło do starcia gigantów nie tylko europejskiej, ale i światowej piłki. Portugalia wraz z Hiszpanią stworzyły prawdziwy spektakl, zakończony remisem 3:3. Cristiano Ronaldo potwierdził swoją wielką klasę zdobywając jednego z dwóch hat tricków na tych mistrzostwach (autorem drugiego był Harry Kane w meczu Anglii z Panamą). Ten mecz śmialo mogę umieścić w TOP 3 najlepszych spotkań tego turnieju. Dwa pozostałe miały miejsce już w fazie pucharowej, ale o tym trochę później. Trzeciego dnia mistrzostw do swoich pierwszych gier przystąpili dwaj faworyci. Po trudnej i wymagającej bitwie, Francuzi uporali się z Australią, pokonując ją 2:1. Natomiast Argentyna sensacyjnie zremisowała 1:1 z Islandią, dla której był to pierwszy występ na MŚ w swojej historii! Lionel Messi nie wykorzystał zaś jedenastki podyktowanej przez polskiego arbitra, Szymona Marciniaka. W tej samej grupie Chorwaci bez większych problemów uporali się z Nigerią, wygrywając 2:0. Następny dzień zwiastował kolejne niespodzianki z udziałem światowych gigantów. Remis odnotował pięciokrotny zdobywca Pucharu Świata - Brazylia podzieliła się dorobkiem punktowym ze Szwajcarią. Jeszcze większym echem odbiła się porażka Niemców z Meksykiem 0:1. W innej grupie Belgia ograła Panamę 3:0, a Anglicy w decydującym momencie zadali zabójczy cios reprezentacji Tunezji, sięgając w ten sposób po 3 punkty. W grupie H doszło do niespodzianek. Kolumbia uległa Japonii w stosunku 1:2. Niestety dokładnie ten sam wynik padł w długo oczekiwanym przez nas meczu Polska- Senegal. Rozgrywki zaczęły się dla kadry Nawałki fatalnie. Już drugi mecz miał decydować o wszystkim, podobnie jak w latach 2002 i 2006. Jak pokazał czas, w naszym przypadku powtórzyła się formuła: mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor.

Następną turę spotkań, a więc drugą kolejkę, zainaugurowano tego samego dnia - 19 czerwca. Wieczorne spotkanie pomiędzy Rosją, a Egiptem zakończyło się wynikiem 3:1. Nie ma co się rozpisywać, Rosjanie zaprezentowali lepszy poziom niż ich rywale. Kolejny dzień to starcia faworytów z kopciuszkami- odpowiednio Portugalii z Marokiem oraz Hiszpanii z Iranem. Jak się okazało niżej notowane zespoły dzielnie stawiły czoła drużynom z Półwyspu Iberyjskiego. W trzeciej kolejce Iran zremisował 1:1 z Portugalią, ratując punkt w ostatniej minucie. Hiszpania dokonała tego samego w starciu z Marokiem (2:2). Było to dla wszystkich olbrzymim zaskoczeniem, ale właśnie takie są realia - na mundialu każdy może wygrać z każdym. Historia mundialowych niespodzianek miała swój początek w 1950 roku w Belo Horizonte, kiedy to doszło do pierwszej sensacji na Mistrzostwach Świata. Anglicy dostali prawdziwego pstryczka w nos przegrywając z amatorską reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Bukmacherzy przed grą stawiali 1:100 na Anglię!
Wracając do turnieju, w grupie C Francja pokonała 1:0 Peru i była już pewna gry w fazie pucharowej. Dania po zwycięstwie 1:0 z Peru w pierwszym spotkaniu, zremisowała z dzielną Australią 1:1. W grupie D sensacje trwały w najlepsze. Argentyna przegrała z Chorwatami aż 0:3! Był to doprawdy skandaliczny i żenujący występ podopiecznych Jorge Sampaoliego. Jednakże uważam, że piłkarze właśnie tej czterozespołowej grupy mogli liczyć na najlepszy doping swoich sympatyków, którzy znajdowali się na trybunach. W grupie E Brazylia pokonała 2:0 Kostarykę, ale męczyła się niemiłosiernie, zdobywając obie bramki w doliczonym czasie gry. Serbia po pokonaniu Kostaryki 1:0, jako kolejnego przeciwnika w turnieju miała Szwajcarię. I poległa 1:2, tracąc gola w 90. minucie za sprawą świetnego rajdu Xerdana Shaqiriego. Druga kolejka w grupie F i druga wygrana Meksyku. Tym razem ograli 2:1 Koreę Południową. W takim samym stosunku Niemcy zwyciężyli Szwedów. W grupie G pewne zwycięstwa Anglii i Belgii, 6:1 z Panamą i 5:2 z Tunezją. W ostatniej grupie podziałem punktów zakończył się mecz pomiędzy ekipami Japonii i Senegalu. A my ulegliśmy reprezentacji Kolumbii... 0:3... Jak trafnie podsumował to komentator TVP, Jacek Laskowski był to mundial 4K: Kolumbia, Kazań, klęska, a czwarte 'K' proszę sobie dopisać. Tak to właśnie wyglądało. Wielkie oczekiwania i wielki zawód.
Trzecia tura gier rozstrzygnęła które reprezentacje trafią do następnej fazy rozgrywek, a które będą musiały pożegnać się z turniejem i pojadą do domu. Urugwaj ograł w Samarze zespół gospodarzy aż 3:0 i zapewnił sobie pierwsze miejsce w grupie A. Jako jedyny nie stracił choćby bramki w trzech kolejkach. O męczarniach faworytów w grupie B już wspominałem. Blisko sensacyjnego awansu był Iran, ale to Hiszpania i Portugalia stworzyły pary 1/8 finału odpowiednio z Rosją i z Urugwajem. W grupie C Francja przed Danią, po niezbyt ciekawym meczu między tymi drużynami, zakończonym remisem 0:0. Chorwacja pokonała Islandię 2:1 i jako jedna z trzech ekip zakończyła zmagania grupowe z kompletem zwycięstw. Natomiast Argentynie udało się wyjść z opresji. Rzutem na taśmę zapewnili sobie 3 punkty z Nigerią i to wystarczyło aby awansować. Miało więc dojść do następujących pojedynków w kolejnej fazie: Argentyna- Francja oraz Dania- Chorwacja.
Brazylia w ładnym stylu wygrała 2:0 z Serbią. Remis Szwajcarii z Kostaryką 2:2 nie miał już wielkiego znaczenia, gdyż zarówno Canarinhos jak i Helweci mogli świętować awans.
W grupie F mega sensacje - Niemcy ponieśli porażkę z Koreą 0:2! Szwedzi ograli Meksykanów 3:0! I to właśnie oni, a nie 'El Tri' wyszli z grupy z pierwszego miejsca. Obrońcy tytułu mogli zaś pakować walizki i rozjeżdżać się na urlopy! Z kolei w grupie G doszło do pojedynku Anglii z Belgią. Oba zespoły walczyły o pierwszą lokatę. Górą w tym starciu byli Belgowie, zwyciężając 1:0. W grupie H wygraną z Japonią, swoje zmagania w mistrzostwach zakończyli Polacy. Kolumbia zapewniła sobie awans z grupy pokonując 1:0 Senegal. O wyjściu z drugiego miejsca decydował ranking fair play i w nim Japończycy uzyskali lepszy wynik. Bilans żółtych kartek był niekorzystny dla drużyny z Afryki, gdyż zgromadzili je o dwie więcej.

Faza play- off, czyli przegrywający odpada
30 czerwca rozpoczęła się droga szesnastu zespołów do złota. Celem każdej ekipy była walka, niesamowite zaangażowanie, trzymanie swojej taktyki w ryzach, unikanie prostych strat, poprzez strzelenie jednej bramki więcej od przeciwnika. Ta sztuka jak zawsze mogła udać się tylko zwycięzcy całego turnieju, pozostawiającym w pokonanym polu piętnastu pretendentów.
Mecz Francji z Argentyną był pokazem sztuki i dedykacją dla miłośników futbolu. Mecz finalistów Euro 2016 oraz MŚ 2014 obfitował w zwroty akcji, piękne gole, a także obustronną walkę o finalnie korzystny rezultat. Górą byli Trójkolorowi po wspaniałym występie Kyliana Mbappe, okraszonym dwiema bramkami. Wynik 4:3 wystawia dobrą laurkę ofensywnym zawodnikom obu drużyn, a słabą defensywie. Ale właśnie za takie otwarte spektakle, z udziałem najlepszych graczy na świecie kochamy piłkę, nieprawdaż? Sprawiedliwości stało się zadość, Albicelestes wrócili zasłużenie stosunkowo wcześnie do domu. Tego samego dnia z mistrzostwami pożegnał się inny wielki piłkarz po Lionelu Messim, mianowicie Cristiano Ronaldo. Urugwaj ograł 2:1 aktualnych Mistrzów Europy, Portugalczyków. Dwie ładne bramki były dziełem Edinsona Cavaniego, który z boiska schodził z kontuzją. Co ciekawe, pomagał mu w tym sam CR7.
Hiszpanię, która tuż przed rozpoczęciem turnieju zwolniła trenera Julena Lopeteguiego, zastępując go Fernandem Hierro, stawiano w roli faworytów w starciu z Rosją. Na boisku pełna dominacja- przewaga w posiadaniu piłki na poziomie 79-21% dla La Furia Roja. W trakcie 120. minut wymienili oni ponad 1110 podań! Ustanowili w ten sposób nowy rekord MŚ. Dla porównania Sborna miała ich niespełna... 300. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1, oznaczający dogrywkę. Również ona nie przyniosła rozstrzygnięcia, a więc doszło do konieczności, czyli rzutów karnych. Jedenastki lepiej wykonywali Rosjanie, którzy niespodziewanie uzyskali awans do ćwierćfinału. Mistrzowie świata sprzed ośmiu lat może nie prezentowali skuteczności na najwyższym poziomie, ale jak zwykle starali się grać przyjemnie dla oka. Jak powszechnie wiadomo, ładny styl nie zawsze jest nagradzany. Chodzi o efektywność. I to sprawdziło się w tym przypadku. Podopieczni Stanisława Czerczesowa w tym spotkaniu dali z siebie absolutne maksimum.
Starcie Dania- Chorwacja ułożyło się fantastycznie dla kraju ze Skandynawii, gdyż objęli oni prowadzenie już w pierwszej minucie. Wyrównanie przyszło już trzy minuty później. Potem nadeszło wyczekiwanie... i tak aż do rzutów karnych. Były one popisem bramkarzy, zarówno Danijel Subasić jak i Kasper Schmeichel obronili po dwie jedenastki. Ponadto pomyłka Lasse Schøne znaczyła, że Duńczycy mogli rezerwować bilety lotnicze do Kopenhagi. Właśnie w takich meczach niuanse decydują o tym kto gra dalej.
Brazylia, a więc zwycięzca grupy E, natknęła się na Meksyk, który zmagania w pięciu poprzednich mundialach kończył właśnie w tej fazie. I tym razem nie było inaczej. Faworyci dopięli swego, dwukrotnie pokonując Guillermo Ochoę. Mój ulubiony golkiper zaliczył drugi udany mundial z rzędu. Potwierdzają to liczby- ma uzyskanych ponad dwadzieścia udanych interwencji w czterech meczach. Tego samego dnia, a więc 2 lipca grały też Belgia z Japonią. Azjaci prowadzili już 2:0, by wypuścić wszystko z rąk w ostatniej akcji meczu. Przegrana 2:3 sprawiła, że w ćwierćfinale Hazard, De Bruyne i spółka mieli stanąć w szranki z Neymarem, Coutinho oraz resztą ekipy Canarinhos. 
Kolejne spotkanie 1/8 finału Szwecja- Szwajcaria zakończyło się rezultatem 1:0 dla ekipy Trzech Koron, po bramce Forsberga. I to w zasadzie tyle, ponieważ fajerwerków nie było.
Ostatni mecz tej fazy pomiędzy Anglią a Kolumbią przyniósł emocje. Szóstego, a zarazem ostatniego gola na tym turnieju (jak się miało okazać) zdobył Harry Kane. Synowie Albionu stracili prowadzenie w doliczonym czasie drugiej połowy, a jako że dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, ponownie doszło do rozrachunku w formie jedenastek. Dobrze spisał się Jordan Pickford, któremu udało się sprostać wyzwaniu, jakim niewątpliwie jest obrona uderzenia z wapna. Poznaliśmy komplet ćwierćfinalistów!

Ćwierćfinały miały wskazać cztery zespoły, które wrócą do swoich krajów i stęsknionych za nimi rodzin. Jak się okazało, były po dwie europejskie i południowoamerykańskie. Ale zacznijmy od meczu nr 57 na mistrzostwach, Francja- Urugwaj. Solidna skała została skruszona, 2:0 dla Trójkolorowych. Drugi gol dla Francji obciąża bramkarza Fernando Muslerę. Występ Cavaniego stał pod znakiem zapytania, ostatecznie uniemożliwiła go wspomniana przeze mnie kontuzja. Okazało się, że Cristhian Stuani to nie ta sama para kaloszy co napastnik PSG.
Pasjonującym pojedynkiem zapowiadało się spotkanie Brazylii z Belgią i tak faktycznie było. 2:0 dla Belgów do przerwy postawiło Canarinhos pod ścianą. Ostatecznie udało im się strzelić kontaktowego gola, ale dołożyć drugiego nie zdążyli. Francja- Belgia w półfinale!
Anglia uporała się ze Szwecją 2:0. Kolejne świetne starcie na mundialu należało do Rosji i Chorwacji. Wynik otworzył Denis Czeryszew, istotnie przepięknym uderzeniem z dystansu. Wyrównał Andrej Kramarić, który znajdował się w obstawie pięciu obrońców w polu karnym, a mimo tego zdołał posłać piłkę do siatki sprytną główką. Gol w dogrywce Domagoja Vidy i wyrównanie Mario Fernandesa doprowadziło ponownie do rzutów karnych! Lepsi w nich okazali się Chorwaci. Jak cienka jest granica błędu... Trzeba przyznać, że Czerczesow solidnie przygotował kondycyjnie swoich podopiecznych. Był świadomy ich możliwości oraz tego, że muszą liczyć na łut szczęścia. W meczu z Hiszpanią się udało, z Chorwatami już nie. Wrażenie pozostawił mimo wszystko dobre i z pewnością nie ma czego się wstydzić. 
W tym wypadku poznaliśmy cztery europejskie kraje, które zaczynały bić się o medale: Francja, Belgia, Anglia i Chorwacja. Wśród nich miał się objawić nowy mistrz. 
W Petersburgu Francuzi grali zachowawczo, mądrze odpierając ataki Belgów. Ugryźli ich po rzucie rożnym, kiedy to skuteczną główką popisał się Samuel Umtiti. Na nic zdało się posiadanie piłki, a także kolejne dośrodkowania i próby strzałów na bramkę strzeżoną przez Hugo Llorisa. Francja w finale! 
Dzień później, 11 lipca na Łużnikach w Moskwie spotkały się dwie drużyny, o których mówiło się, że mają prostą drabinkę. Pamiętajmy, że na papierze coś może wyglądać na pozornie proste, ale realizacja nie prowadzi do skutecznego wykonania zadania. Anglicy prowadzili od piątej minuty, po ładnie wykonanym rzucie wolnym przez obrońcę Tottenhamu, Kierana Trippiera. Odpowiedź nadeszła po przerwie, kiedy to wyrównał Ivan Perisić. Ten stan utrzymał się. Dla Chorwatów była to już trzecia (!) dogrywka na tym turnieju. Zabójczy cios Anglii zadał Mario Mandżukić w 109. minucie. Niezmordowani Chorwaci utrzymali ten rezultat do końca.

Zacznijmy od meczu o trzecie miejsce. Dwie ekipy rozgoryczone brakiem awansu do kluczowego starcia, muszą zebrać się w sobie i stanąć z podniesionym czołem do spotkania o brązowy medal. Nieraz jest to niełatwa sztuka. Dochodzi do tego zmęczenie całym sezonem. 
Jednakże od początku widać było kto sprawia lepsze wrażenie. Belgowie wykazywali więcej pasji oraz chęci, a Anglicy sporadycznie gościli pod bramką Thibauta Courtoisa. Do przerwy 1:0, a po niej kilka sytuacji z obu stron. Ostatecznie Eden Hazazrd zadał decydujący cios i to Belgowie po raz pierwszy w swojej historii sięgnęli po medal na Mistrzostwach Świata! Wielkie gratulacje dla ekipy Roberto Martineza, zwłaszcza za styl i wydobycie potencjału ze wspaniałych zawodników.

Finał również miał swojego faworyta. Nie dość, że Chorwaci grali 90 minut dłużej od Francji to jeszcze jeden dzień krócej odpoczywali. Dla Ivana Rakiticia mecz finałowy miał być spotkaniem nr 71 w sezonie. Nigdy wcześniej żaden zespół na mundialu nie miał tak wyboistej drogi do samego finału. Trzy dogrywki składają się na na jeden mecz więcej od Francuzów. A trzeba do tego doliczyć baraże, w których kraj z Bałkanów uczestniczył. Miało dojść do powtórki sprzed dwudziestu lat. Wtedy na MŚ we Francji w meczu półfinałowym górą byli Trójkolorowi 2:1. Francja w 1998 roku po raz pierwszy sięgnęła po tytuł. Chorwacja zanotowała zaś największy sukces po rozpadzie Jugosławii, zajmując na turnieju trzecie miejsce. Również i na tegorocznych mistrzostwach uchodziła za rewelację. Francja z kolei ma potencjał kadrowy jeszcze większy od Belgów. Wystarczy wspomnieć nazwiska jakie nie pojawiły się na mundialu: Laporte, Rabiot, Lacazette, Gameiro, Payet, Martial, Benzema, Kurzawa, Digne, Ben Yedder. Lista jest naprawdę długa i solidna.
Sędzią głównym wybrano Argentyńczyka Nestora Pitanę, który dotychczas niemal bezbłędnie prowadził każde zawody, na które był wybierany. Kontrowersje wzbudziła zarówna pierwsza jak i druga bramka dla Francuzów. Wynik do przerwy brzmiał 2:1. Ładnego gola strzelił Ivan Perisić. Druga część gry wyglądała podobnie jak pierwsza, to Chorwaci byli częściej w posiadaniu piłki. Jednakże Pogba i Mbappe rozwiali wątpliwości kto zostanie nowym mistrzem. Kardynalny błąd Llorisa nie miał już znaczenia. No może poza tym, że Mario Mandżukić jako pierwszy w historii MŚ zdobył w finale gola samobójczego jak i do właściwej bramki. 4:2 dla Francji i drugi tytuł Trójkolorowych stał się faktem.

To był naprawdę interesujący turniej. Może nie najładniejszy jaki pamiętam, ale za to najbardziej wyrównany. Zespoły często zamiast stosować pressing, czekały na przeciwników na swojej połowie. Większość bramek zostało strzelonych ze stałych fragmentów gry. Wiele znaczyło odpowiednie przygotowanie fizyczne i taktyczne. W sumie nic nowego. Skuteczne kontrataki również są nieodłączną częścią futbolu. Dla mnie jako pasjonata piłki i jako widza, a także kibica reprezentacji Polski zawiodła postawa piłkarzy. Dwanaście lat czekania na mecz Polaków na mundialu, a potem przychodzi olbrzymie rozczarowanie. Nie nastawiałem się na nic wielkiego, a mimo tego czułem się zawiedziony. Ale taki jest futbol, właśnie za to go kochamy. Za 4 lata mistrzostwa odbędą się w Katarze, po raz pierwszy na przełomie listopada i grudnia. Ciekawe czego będzie można się spodziewać i jakich sytuacji doświadczymy.
Chciałbym podziękować wytrwałym czytelnikom, którzy dobrnęli wraz ze mną do tego momentu. Każdy artykuł staram się pisać od serca, przekazując pasję jaka tkwi we mnie. Mam nadzieję, że w dużym stopniu mi się to udaje. Jeśli tak uważacie zachęcam do polubień artykułu oraz subskrypcji mojego bloga. Wielkie dzięki! A już niebawem start sezonu w najsilniejszych ligach. Jeśli czas pozwoli, wypuszczę jakiś ciekawy artykuł. Poniżej ciekawostki dotyczące mundialu w Rosji.


* Wyboru gospodarza mistrzostw dokonano 2 grudnia 2010 roku.
* Złota Piłka dla najlepszego gracza turnieju powędrowała do Luki Modricia.
* Złotego Buta dla najlepszego strzelca turnieju otrzymał Harry Kane.
* Złote Rękawice dla najlepszego bramkarza trafiły do Thibauta Courtoisa.
* Najlepszym Młodym Zawodnikiem wybrano Kyliana Mbappe.
* Nagrodę Fair Play otrzymała reprezentacja Hiszpanii.
* Po raz pierwszy użyty został system VAR (wideoweryfikacja).
* Padło 169 bramek w 64 meczach.
* Didier Deschamps został mistrzem świata jako zawodnik (98') i trener (2018) jako trzeci w historii, po Franzu Beckenbauerze (74' zawodnik, 90' trener) i Mario Zagallo (58', 62' zawodnik, 70' trener).
* Od 1982 roku co najmniej jeden zawodnik Bayernu Monachium oraz Interu Mediolan gra w finale.
* Peru za każdym razem kiedy brało udział na MŚ, grało z późniejszym triumfatorem




Losowanie grup MŚ 2018 odbyło się 1 grudnia 2017 roku w Moskwie.



Komplet wyników podczas tegorocznego mundialu w Rosji:

Grupa A

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Urugwaj9330050+5
 Rosja6320184+4
 Arabia Saudyjska3310227−5
 Egipt0300326−4
14 czerwca 2018
17:00 CEST
Rosja 5:0
(2:0)
 Arabia SaudyjskaStadion ŁużnikiMoskwa
Gazinski Gol 12'
Czeryszew Gol 43'90+1'
Dziuba Gol 71'
Gołowin Gol 90+4'

Widzów: 78 011
Sędzia: Argentyna Nestor Pitana

15 czerwca 2018
14:00 CEST
Egipt 0:1
(0:0)
 UrugwajStadion CentralnyJekaterynburg

Gol 89' GiménezWidzów: 27 015
Sędzia: Holandia Björn Kuipers

19 czerwca 2018
20:00 CEST
Rosja 3:1
(0:0)
 EgiptStadion KriestowskijPetersburg
Fathi Gol 47' (sam.)
Czeryszew Gol 59'
Dziuba Gol 62'

Gol 73' (k.) SalahWidzów: 64 468
Sędzia: Paragwaj Enrique Cáceres

20 czerwca 2018
17:00 CEST
Urugwaj 1:0
(1:0)
 Arabia SaudyjskaRostow ArienaRostów nad Donem
Suárez Gol 23'
Widzów: 42 678
Sędzia: Francja Clément Turpin

25 czerwca 2018
16:00 CEST
Urugwaj 3:0
(2:0)
 RosjaSamara ArienaSamara
Suárez Gol 10'
Czeryszew Gol 23' (sam.)
Cavani Gol 90'

Widzów: 41 970
Sędzia: Senegal Malang Diedhiou

25 czerwca 2018
16:00 CEST
Arabia Saudyjska 2:1
(1:1)
 EgiptWołgograd ArienaWołgograd
Al-Faraj Gol 45+6' (k.)
Ad-Dausari Gol 90+5'

Gol 22' SalahWidzów: 36 823
Sędzia: Kolumbia Wilmar Roldán

Grupa B

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Hiszpania5312065+1
 Portugalia5312054+1
 Iran43111220
 Maroko1301224−2
15 czerwca 2018
17:00 CEST
Maroko 0:1
(0:0)
 IranStadion KriestowskijPetersburg

Gol 90+5' (sam.) BouhaddouzWidzów: 62 548
Sędzia: Turcja Cüneyt Çakır

15 czerwca 2018
20:00 CEST
Portugalia 3:3
(2:1)
 HiszpaniaStadion OlimpijskiSoczi
Ronaldo Gol 4' (k.)44'88'
Gol 24'55' Costa
Gol 58' Nacho
Widzów: 43 866
Sędzia: Włochy Gianluca Rocchi

20 czerwca 2018
14:00 CEST
Portugalia 1:0
(1:0)
 MarokoStadion ŁużnikiMoskwa
Ronaldo Gol 4'
Widzów: 78 011
Sędzia: Stany Zjednoczone Mark Geiger

20 czerwca 2018
20:00 CEST
Iran 0:1
(0:0)
 HiszpaniaKazań ArienaKazań

Gol 54' CostaWidzów: 42 718
Sędzia: Urugwaj Andrés Cunha

25 czerwca 2018
20:00 CEST
Iran 1:1
(0:1)
 PortugaliaMordowia ArienaSarańsk
Ansarifard Gol 90+3' (k.)
Gol 45' QuaresmaWidzów: 41 685
Sędzia: Paragwaj Enrique Cáceres

25 czerwca 2018
20:00 CEST
Hiszpania 2:2
(1:1)
 MarokoStadion KaliningradKaliningrad
Isco Gol 19'
Aspas Gol 90+1'

Gol 14' Boutaïb
Gol 81' En-Nesyri
Widzów: 33 973
Sędzia: Uzbekistan Ravshan Ermatov

Grupa C

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Francja7321031+2
 Dania5312021+1
 Peru33102220
 Australia1301225−3
16 czerwca 2018
12:00 CEST
Francja 2:1
(0:0)
 AustraliaKazań ArienaKazań
Griezmann Gol 58' (k.)
Behich Gol 81' (sam.)

Gol 62' (k.) JedinakWidzów: 41 279
Sędzia: Urugwaj Andrés Cunha

16 czerwca 2018
18:00 CEST
Peru 0:1
(0:0)
 DaniaMordowia ArienaSarańsk

Gol 59' PoulsenWidzów: 40 502
Sędzia: Gambia Bakary Gassama

21 czerwca 2018
14:00 CEST
Dania 1:1
(1:1)
 AustraliaSamara ArienaSamara
Eriksen Gol 7'
Gol 38' (k.) JedinakWidzów: 40 727
Sędzia: Hiszpania Antonio Mateu Lahoz

21 czerwca 2018
17:00 CEST
Francja 1:0
(1:0)
 PeruStadion CentralnyJekaterynburg
Mbappé Gol 34'
Widzów: 32 789
Sędzia: Zjednoczone Emiraty Arabskie Mohammed Abdulla Mohamed

26 czerwca 2018
16:00 CEST
Dania 0:0
(0:0)
 FrancjaStadion ŁużnikiMoskwa

Widzów: 78 011
Sędzia: Brazylia Sandro Ricci

26 czerwca 2018
16:00 CEST
Australia 0:2
(0:0)
 PeruStadion OlimpijskiSoczi

Gol 18' Carrillo
Gol 50' Guerrero
Widzów: 44 073
Sędzia: Rosja Siergiej Karasiow

Grupa D

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Chorwacja9330071+6
 Argentyna4311135−2
 Nigeria3310234−1
 Islandia1301225−3
16 czerwca 2018
15:00 CEST
Argentyna 1:1
(1:1)
 IslandiaOtkrytije ArienaMoskwa
Agüero Gol 19'
Gol 23' FinnbogasonWidzów: 44 190
Sędzia: Polska Szymon Marciniak

16 czerwca 2018
21:00 CEST
Chorwacja 2:0
(1:0)
 NigeriaStadion KaliningradKaliningrad
Etebo Gol 32' (sam.)
Modrić Gol 71' (k.)

Widzów: 31 136
Sędzia: Brazylia Sandro Ricci

21 czerwca 2018
20:00 CEST
Argentyna 0:3
(0:0)
 ChorwacjaStadion StriełkaNiżny Nowogród

Gol 53' Rebić
Gol 80' Modrić
Gol 90+1' Rakitić
Widzów: 43 319
Sędzia: Uzbekistan Ravshan Ermatov

22 czerwca 2018
17:00 CEST
Nigeria 2:0
(0:0)
 IslandiaWołgograd ArienaWołgograd
Musa Gol 49'75'
Widzów: 40 904
Sędzia: Nowa Zelandia Matthew Conger

26 czerwca 2018
20:00 CEST
Nigeria 1:2
(0:1)
 ArgentynaStadion KriestowskijPetersburg
Moses Gol 51' (k.)
Gol 14' Messi
Gol 86' Rojo
Widzów: 64 468
Sędzia: Turcja Cüneyt Çakır

26 czerwca 2018
20:00 CEST
Islandia 1:2
(0:0)
 ChorwacjaRostow ArienaRostów nad Donem
Sigurðsson Gol 76' (k.)
Gol 53' Badelj
Gol 90' Perišić
Widzów: 43 472
Sędzia: Hiszpania Antonio Mateu Lahoz

Grupa E

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Brazylia7321051+4
 Szwajcaria5312054+1
 Serbia3310224−2
 Kostaryka1301225−3
17 czerwca 2018
14:00 CEST
Kostaryka 0:1
(0:0)
 SerbiaSamara ArienaSamara

Gol 56' KolarovWidzów: 41 432
Sędzia: Senegal Malang Diedhiou

17 czerwca 2018
20:00 CEST
Brazylia 1:1
(1:0)
 SzwajcariaRostow ArienaRostów nad Donem
Coutinho Gol 20'
Gol 50' ZuberWidzów: 43 109
Sędzia: Meksyk César Arturo Ramos

22 czerwca 2018
14:00 CEST
Brazylia 2:0
(0:0)
 KostarykaStadion KriestowskijPetersburg
Coutinho Gol 90+1'
Neymar Gol 90+7'

Widzów: 64 468
Sędzia: Holandia Björn Kuipers

22 czerwca 2018
20:00 CEST
Serbia 1:2
(1:0)
 SzwajcariaStadion KaliningradKaliningrad
Mitrović Gol 5'
Gol 52' Xhaka
Gol 90' Shaqiri
Widzów: 33 167
Sędzia: Niemcy Felix Brych

27 czerwca 2018
20:00 CEST
Serbia 0:2
(0:1)
 BrazyliaOtkrytije ArienaMoskwa

Gol 36' Paulinho
Gol 68' Silva
Widzów: 44 190
Sędzia: Iran Alireza Faghani

27 czerwca 2018
20:00 CEST
Szwajcaria 2:2
(1:0)
 KostarykaStadion StriełkaNiżny Nowogród
Džemaili Gol 31'
Drmić Gol 88'

Gol 56' Waston
Gol 90+3' (sam.) Sommer
Widzów: 43 319
Sędzia: Francja Clément Turpin

Grupa F

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Szwecja6320152+3
 Meksyk6320134−1
 Korea Południowa33102330
 Niemcy3310224−2
17 czerwca 2018
17:00 CEST
Niemcy 0:1
(0:1)
 MeksykStadion ŁużnikiMoskwa

Gol 35' LozanoWidzów: 78 011
Sędzia: Iran Alireza Faghani

18 czerwca 2018
14:00 CEST
Szwecja 1:0
(0:0)
 Korea PołudniowaStadion StriełkaNiżny Nowogród
Granqvist Gol 65' (k.)
Widzów: 42 300
Sędzia: Salwador Joel Aguilar

23 czerwca 2018
17:00 CEST
Korea Południowa 1:2
(0:1)
 MeksykRostow ArienaRostów nad Donem
Son Gol 90+3'
Gol 28' (k.) Vela
Gol 66' Hernández
Widzów: 43 472
Sędzia: Serbia Milorad Mažić

23 czerwca 2018
20:00 CEST
Niemcy 2:1
(0:1)
 SzwecjaStadion OlimpijskiSoczi
Reus Gol 48'
Kroos Gol 90+5'

Gol 32' ToivonenWidzów: 44 287
Sędzia: Polska Szymon Marciniak

27 czerwca 2018
16:00 CEST
Korea Południowa 2:0
(0:0)
 NiemcyKazań ArienaKazań
Young-gwon Gol 90+3'
Son Gol 90+6'

Widzów: 41 835
Sędzia: Stany Zjednoczone Mark Geiger

27 czerwca 2018
16:00 CEST
Meksyk 0:3
(0:0)
 SzwecjaStadion CentralnyJekaterynburg

Gol 50' Augustinsson
Gol 62' (k.) Granqvist
Gol 74' (sam.) Álvarez
Widzów: 33 061
Sędzia: Argentyna Nestor Pitana

Grupa G

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Belgia9330092+7
 Anglia6320183+5
 Tunezja3310258−3
 Panama03003211−9
18 czerwca 2018
17:00 CEST
Belgia 3:0
(0:0)
 PanamaStadion OlimpijskiSoczi
Mertens Gol 47'
Lukaku Gol 69'75'

Widzów: 43 257
Sędzia: Zambia Janny Sikazwe

18 czerwca 2018
20:00 CEST
Tunezja 1:2
(1:1)
 AngliaWołgograd ArienaWołgograd
Sassi Gol 35' (k.)
Gol 11'90+1' KaneWidzów: 41 064
Sędzia: Kolumbia Wilmar Roldán

23 czerwca 2018
14:00 CEST
Belgia 5:2
(3:1)
 TunezjaOtkrytije ArienaMoskwa
E. Hazard Gol 8' (k.)51'
Lukaku Gol 16'45+3'
Batshuayi Gol 90'

Gol 17' Bronn
Gol 90+3' Khazri
Widzów: 44 190
Sędzia: Stany Zjednoczone Jair Marrufo

24 czerwca 2018
14:00 CEST
Anglia 6:1
(5:0)
 PanamaStadion StriełkaNiżny Nowogród
Stones Gol 8'40'
Kane Gol 22' (k.)45+1' (k.)62'
Lingard Gol 38'

Gol 78' BaloyWidzów: 43 319
Sędzia: Egipt Gehad Grisha

28 czerwca 2018
20:00 CEST
Anglia 0:1
(0:0)
 BelgiaStadion KaliningradKaliningrad

Gol 51' JanuzajWidzów: 33 973
Sędzia: Słowenia Damir Skomina

28 czerwca 2018
20:00 CEST
Panama 1:2
(1:0)
 TunezjaMordowia ArienaSarańsk
Meriah Gol 33' (sam.)
Gol 51' Ben Youssef
Gol 66' Khazri
Widzów: 37 168
Sędzia: Bahrajn Nawaf Szukr Allah

Grupa H

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Kolumbia6320152+3
 Japonia[e]43111440
 Senegal43111440
 Polska3310225−3
19 czerwca 2018
14:00 CEST
Kolumbia 1:2
(1:1)
 JaponiaMordowia ArienaSarańsk
Quintero Gol 39'
Gol 6' (k.) Kagawa
Gol 73' Osako
Widzów: 40 842
Sędzia: Słowenia Damir Skomina

19 czerwca 2018
17:00 CEST
Polska 1:2
(0:1)
 SenegalOtkrytije ArienaMoskwa
Krychowiak Gol 87'
Gol 37' (sam.) Cionek
Gol 60' Niang
Widzów: 44 190
Sędzia: Bahrajn Nawaf Szukr Allah

24 czerwca 2018
17:00 CEST
Japonia 2:2
(1:1)
 SenegalStadion CentralnyJekaterynburg
Inui Gol 34'
Honda Gol 78'

Gol 11' Mané
Gol 71' Wagué
Widzów: 32 572
Sędzia: Włochy Gianluca Rocchi

24 czerwca 2018
20:00 CEST
Polska 0:3
(0:1)
 KolumbiaKazań ArienaKazań

Gol 40' Mina
Gol 70' Falcao
Gol 75' Cuadrado
Widzów: 42 873
Sędzia: Meksyk César Arturo Ramos

28 czerwca 2018
16:00 CEST
Japonia 0:1
(0:0)
 PolskaWołgograd ArienaWołgograd

Gol 59' BednarekWidzów: 42 189
Sędzia: Zambia Janny Sikazwe

28 czerwca 2018
16:00 CEST
Senegal 0:1
(0:0)
 KolumbiaSamara ArienaSamara

Gol 74' MinaWidzów: 41 970
Sędzia: Serbia Milorad Mažić

Faza pucharowa

Faza pucharowa (od 1/8 finału) rozgrywana jest systemem pucharowym, z jednym dodatkowym meczem o trzecie miejsce.
1/8 finałuĆwierćfinałyPółfinałyFinał
30 czerwca – Soczi
A Rosja Arabia Saudyjska Egipt Urugwaj1A  Urugwaj 2
6 lipca – Niżny Nowogród
B Portugalia Hiszpania Maroko Iran2B  Portugalia 1
  Urugwaj 0
30 czerwca – Kazań
  Francja 2
C Francja Australia Peru Dania1C  Francja 4
10 lipca – Petersburg
D Argentyna Islandia Chorwacja Nigeria2D  Argentyna 3
  Francja 1
2 lipca – Samara
  Belgia 0
E Brazylia Szwajcaria Kostaryka Serbia1E  Brazylia 2
6 lipca – Kazań
F Niemcy Meksyk Szwecja Korea Południowa2F  Meksyk 0
  Brazylia 1
2 lipca – Rostów nad Donem
  Belgia 2
G Belgia Panama Tunezja Anglia1G  Belgia 3
15 lipca – Moskwa
H Polska Senegal Kolumbia Japonia2H  Japonia 2
  Francja 4
1 lipca – Moskwa
  Chorwacja 2
B Portugalia Hiszpania Maroko Iran1B  Hiszpania 1(3)
7 lipca – Soczi
A Rosja Arabia Saudyjska Egipt Urugwaj2A  Rosja 1(4)
  Rosja 2(3)
1 lipca – Niżny Nowogród
  Chorwacja 2(4)
D Argentyna Islandia Chorwacja Nigeria1D  Chorwacja 1(3)
11 lipca – Moskwa
C Francja Australia Peru Dania2C  Dania 1(2)
  Chorwacja 2
3 lipca – Petersburg
  Anglia 1Mecz o 3. miejsce
F Niemcy Meksyk Szwecja Korea Południowa1F  Szwecja 1
7 lipca – Samara14 lipca – Petersburg
E Brazylia Szwajcaria Kostaryka Serbia2E  Szwajcaria 0
  Szwecja 0  Belgia 2
3 lipca – Moskwa
  Anglia 2  Anglia 0
H Polska Senegal Kolumbia Japonia1H  Kolumbia 1(3)
G Belgia Panama Tunezja Anglia2G  Anglia 1(4)
UWAGA: W nawiasach podane są wyniki po rzutach karnych.

1/8 finału

Mecz 4930 czerwca 2018
16:00 CEST
Francja 4:3
(1:1)
 ArgentynaKazań ArienaKazań
Griezmann Gol 13' (k)
Pavard Gol 57'
Mbappé Gol 64'68'

Gol 41' Di María
Gol 48' Mercado
Gol 90+3' Agüero
Widzów: 42 873
Sędzia: Iran Alireza Faghani

Mecz 5030 czerwca 2018
20:00 CEST
Urugwaj 2:1
(1:0)
 PortugaliaStadion OlimpijskiSoczi
Cavani Gol 7'62'
Gol 55' PepeWidzów: 44 873
Sędzia: Meksyk César Arturo Ramos

Mecz 511 lipca 2018
16:00 CEST
Hiszpania 1:1 po dogrywce
k. 3:4
(1:1, 1:1)
 RosjaStadion ŁużnikiMoskwa
Ignaszewicz Gol 12' (sam.)
Gol 41' (k.) DziubaWidzów: 78 011
Sędzia: Holandia Björn Kuipers
Rzuty karne
Andrés Iniesta Karny–gol
Gerard Piqué Karny–gol
Koke Pudło
Sergio Ramos Karny–gol
Iago Aspas Pudło
Karny–gol Fiodor Smołow
Karny–gol Siergiej Ignaszewicz
Karny–gol Aleksandr Gołowin
Karny–gol Dienis Czeryszew

Mecz 521 lipca 2018
20:00 CEST
Chorwacja 1:1 po dogrywce
k. 3:2
(1:1, 1:1)
 DaniaStadion StriełkaNiżny Nowogród
Mandžukić Gol 4'
Gol 1' M. JørgensenWidzów: 40 851
Sędzia: Argentyna Nestor Pitana
Rzuty karne
Milan Badelj Pudło
Andrej Kramarić Karny–gol
Luka Modrić Karny–gol
Josip Pivarić Pudło
Ivan Rakitić Karny–gol
Pudło Christian Eriksen
Karny–gol Simon Kjær
Karny–gol Michael Krohn-Dehli
Pudło Lasse Schøne
Pudło Nicolai Jørgensen

Mecz 532 lipca 2018
16:00 CEST
Brazylia 2:0
(0:0)
 MeksykSamara ArienaSamara
Neymar Gol 51'
Firmino Gol 88'

Widzów: 41 970
Sędzia: Włochy Gianluca Rocchi

Mecz 542 lipca 2018
20:00 CEST
Belgia 3:2
(0:0)
 JaponiaRostow ArienaRostów nad Donem
Vertonghen Gol 69'
Fellaini Gol 74'
Chadli Gol 90+4'

Gol 48' Haraguchi
Gol 52' Inui
Widzów: 41 466
Sędzia: Senegal Malang Diedhiou

Mecz 553 lipca 2018
16:00 CEST
Szwecja 1:0
(0:0)
 SzwajcariaStadion KriestowskijPetersburg
Forsberg Gol 66'
Widzów: 64 042
Sędzia: Słowenia Damir Skomina

Mecz 563 lipca 2018
20:00 CEST
Kolumbia 1:1 po dogrywce
k. 3:4
(0:0,1:1)
 AngliaOtkrytije ArienaMoskwa
Mina Gol 90+4'
Gol 57' (k.) KaneWidzów: 44 130
Sędzia: Stany Zjednoczone Mark Geiger
Rzuty karne
Radamel Falcao Karny–gol
Juan Cuadrado Karny–gol
Luis Muriel Karny–gol
Mateus Uribe Pudło
Carlos Bacca Pudło
Karny–gol Harry Kane
Karny–gol Marcus Rashford
Pudło Jordan Henderson
Karny–gol Kieran Trippier
Karny–gol Eric Dier

Ćwierćfinały

Mecz 576 lipca 2018
16:00 CEST
Urugwaj 0:2
(0:1)
 FrancjaStadion StriełkaNiżny Nowogród

Gol 40' Varane
Gol 51' Griezmann
Widzów: 43 319
Sędzia: Argentyna Nestor Pitana

Mecz 586 lipca 2018
20:00 CEST
Brazylia 1:2
(0:2)
 BelgiaKazań ArienaKazań
Augusto Gol 75'
Gol 13' (sam.) Fernandinho
Gol 32' De Bruyne
Widzów: 42 873
Sędzia: Serbia Milorad Mažić

Mecz 597 lipca 2018
16:00 CEST
Szwecja 0:2
(0:1)
 AngliaSamara ArienaSamara

Gol 30' Maguire
Gol 59' Alli
Widzów: 39 991
Sędzia: Holandia Björn Kuipers

Mecz 607 lipca 2018
20:00 CEST
Rosja 2:2 po dogrywce
k. 3:4
(1:1,1:1)
 ChorwacjaStadion OlimpijskiSoczi
Czeryszew Gol 31'
Fernandes Gol 115'

Gol 39' Kramarić
Gol 101' Vida
Widzów: 44 287
Sędzia: Brazylia Sandro Ricci
Rzuty karne
Fiodor Smołow Pudło
Ałan Dzagojew Karny–gol
Mário Fernandes Pudło
Siergiej Ignaszewicz Karny–gol
Daler Kuziajew Karny–gol
Karny–gol Marcelo Brozović
Pudło Mateo Kovačić
Karny–gol Luka Modrić
Karny–gol Domagoj Vida
Karny–gol Ivan Rakitić

Półfinały

Mecz 6110 lipca 2018
20:00 CEST
Francja 1:0
(0:0)
 BelgiaStadion KriestowskijPetersburg
Umtiti Gol 51'
Widzów: 64 286
Sędzia: Urugwaj Andrés Cunha

Mecz 6211 lipca 2018
20:00 CEST
Chorwacja 2:1 po dogrywce
(0:1;1:1)
 AngliaStadion ŁużnikiMoskwa
Perišić Gol 68'
Mandžukić Gol 109'

Gol 5' TrippierWidzów: 78 011
Sędzia: Turcja Cüneyt Çakır

Mecz o 3. miejsce

Mecz 6314 lipca 2018
16:00 CEST
Belgia 2:0
(1:0)
 AngliaStadion KriestowskijPetersburg
Meunier Gol 4'
E. Hazard Gol 82'

Widzów: 64 406
Sędzia: Iran Alireza Faghani

Finał

Mecz 6415 lipca 2018
17:00 CEST
Francja 4:2
(2:1)
 ChorwacjaStadion ŁużnikiMoskwa
Mandžukić Gol 18' (sam.)
Griezmann Gol 38' (k.)
Pogba Gol 59'
Mbappé Gol 65'

Gol 28' Perišić
Gol 69' Mandžukić
Widzów: 78 011
Sędzia: Argentyna Nestor Pitana




Źródło Wikipedia




Tak przedstawia się drabinka fazy pucharowej mundialu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz